Léčebné lázně Bohdaneč a.s.

Screening "RIZIKO DNY"

Dna (dříve tzv. podagra) je metabolické onemocnění, které vzniká hromaděním kyseliny močové v organismu a projevuje se tzv. dnavými záchvaty (záchvatovitými bolestmi zejména větších kloubů, které jsou zarudlé, prudce bolestivé, teplé). Podkladem onemocnění je ukládání krystalů kyseliny močové ve tkáních kloubů, kde způsobují bolest v důsledku vyvolaných sterilních zánětlivých změn.

Výskyt onemocnění zhoršuje zejména vysoký příjem tzv. purinů, látek, které jsou prekursory a metabolity kyseliny močové. Onemocnění se vyskytuje zejména při vysokém příjmu masa, uzenin, alkoholu, kakaa a čokolády. Laboratorním znakem onemocnění dnou je zvýšená hladina kyseliny močové v krvi, v rámci akutního záchvatu však může dojít k paradoxnímu poklesu. Využijte této nabídky a nechte se během Vašeho pobytu v lázních otestovat.

Máte zájem o screening? Pro objednání nebo více informací nás kontaktujte na recepci Medical Wellness Clinic v Pavilonu Veselý, na tel. 466 860 274 (všední dny 8:00 – 16:30) nebo na emailu wellness@llb.cz.

Metody a skupiny

  • Chemické vyšetření moči a vyšetření močového sedimentu se provádí z čerstvé, pokud možno ranní moči.
  • Separací séra se rozumí oddělení krevní sraženiny. Krev se pro získání čistého séra centrifuguje.
  • Kyselina močová vzniká jako odpadní produkt při trávení ve stravě přirozeně přítomných látek zvaných puriny. Zdravý organismus dokáže nadbytek kyseliny močové vyloučit močí. Narušení tohoto procesu často poukazuje na onemocnění dnou.
  • C-reaktivní protein je klasický protein akutní fáze odpovědi na zánětlivou reakci. Stanovení CRP je používáno pro detekci systémových zánětlivých procesů, při sledování léčby bakteriální infekce antibiotiky, sledování protizánětlivé léčby. Postoperační monitorování hladin CRP u pacientů může pomoci při rozeznávání komplikací.
  • Jedná se o odběr krve ze žíly na předloktí a v okolí loketní jamy. Krev slouží k diagnostickým účelům vyšetření v laboratoři.

DOPORUČENÍ
Jak se připravit na odběr?