Léčebné lázně Bohdaneč a.s.

Screening "VITAMÍN D"

Máte dostatek či deficit vitamínu D?

Většina lidí má nedostatek vitaminu D. Ten je přitom zásadní pro imunitu, obzvlášť v době pandemie covid-19. Literatura a odborné články uvádějí, že nedostatkem vitaminu D trpí 60–75 procent české populace. Současná omezení způsobená situací kolem koronaviru může dodání vitaminu D do těla ztížit.

Vitamín D je vitamin rozpustný v tucích, který je nezbytnou součástí regulačních pochodů organismu zejména ve vztahu ke kostnímu metabolizmu, imunitnímu stavu a obranyschopnosti organismu.  Vzniká po vystavení slunečnímu záření fotochemickým štěpením. Vitamín D3 a vitamín D2 může být získán z potravinových doplňků nebo potravin.

Nedostatek vitamínu D se projevuje v dětském věku poruchou tvorby kostí a růstu, v dospělosti se může projevit jako rizikový faktor osteoporózy či jako faktor, který se podílí na rozvoji kostní nemoci u selhání ledvin a u řady dalších poruch kostního metabolismu.

Máte zájem o screening? Pro objednání nebo více informací nás kontaktujte na recepci Medical Wellness Clinic v Pavilonu Veselý, na tel. 466 860 274 (všední dny 8:00 – 16:30) nebo na emailu wellness@llb.cz.

Metody a skupiny

  • Jedná se o odběr krve ze žíly na předloktí a v okolí loketní jamy. Krev slouží k diagnostickým účelům vyšetření v laboratoři.
  • Separací séra se rozumí oddělení krevní sraženiny. Krev se pro získání čistého séra centrifuguje.
  • Vitamín D vzniká po vystavení slunečnímu záření fotochemickým štěpením. Vitamín D3 a vitamín D2 mohou být též získány z potravinových doplňků nebo potravin.
  • Fosfor se vyskytuje v organismu převážně v kostech ve formě hydroxyapatitu a v životně důležitých organických sloučeninách, jako jsou nukleové kyseliny, fosfolipidy a koenzymy včetně ATP.
  • Vápník (kalcium) představuje jeden z důležitých parametrů pro hodnocení vnitřního prostředí především v souvislosti s nervosvalovou dráždivostí a posuzováním funkčních změn metabolismu kostního systému.

DOPORUČENÍ
Jak se připravit na odběr?