
Screening "VITAMÍN D"
Máte dostatek či deficit vitamínu D?
Většina lidí má nedostatek vitaminu D. Ten je přitom zásadní pro imunitu, obzvlášť v době pandemie covid-19. Literatura a odborné články uvádějí, že nedostatkem vitaminu D trpí 60–75 procent české populace. Současná omezení způsobená situací kolem koronaviru může dodání vitaminu D do těla ztížit.
Vitamín D je vitamin rozpustný v tucích, který je nezbytnou součástí regulačních pochodů organismu zejména ve vztahu ke kostnímu metabolizmu, imunitnímu stavu a obranyschopnosti organismu. Vzniká po vystavení slunečnímu záření fotochemickým štěpením. Vitamín D3 a vitamín D2 může být získán z potravinových doplňků nebo potravin.
Nedostatek vitamínu D se projevuje v dětském věku poruchou tvorby kostí a růstu, v dospělosti se může projevit jako rizikový faktor osteoporózy či jako faktor, který se podílí na rozvoji kostní nemoci u selhání ledvin a u řady dalších poruch kostního metabolismu.
Screening „VITAMÍN D“ zahrnuje:
1x laboratorní vyšetření s odběrem krve:
- fosfor anorganický
- celkový hydroxyvitamin D
- vápník
1x lékařská konzultace k laboratorním výsledkům
1x výsledkový list laboratorního vyšetření
Cena: 2 400 Kč
Screening „VITAMÍN D“ lze přikoupit samostatně k týdennímu léčebnému pobytu. Odběry se provádí pouze ve všední den pondělí až pátek.
Máte zájem o screening? Pro objednání nebo více informací nás kontaktujte na recepci Medical Wellness Clinic v Pavilonu Veselý, na tel. 466 860 274 (všední dny 8:00 – 16:30) nebo na emailu wellness@llb.cz.
Metody a skupiny
- Jedná se o odběr krve ze žíly na předloktí a v okolí loketní jamy. Krev slouží k diagnostickým účelům vyšetření v laboratoři.
- Separací séra se rozumí oddělení krevní sraženiny. Krev se pro získání čistého séra centrifuguje.
- Vitamín D vzniká po vystavení slunečnímu záření fotochemickým štěpením. Vitamín D3 a vitamín D2 mohou být též získány z potravinových doplňků nebo potravin.
- Fosfor se vyskytuje v organismu převážně v kostech ve formě hydroxyapatitu a v životně důležitých organických sloučeninách, jako jsou nukleové kyseliny, fosfolipidy a koenzymy včetně ATP.
- Vápník (kalcium) představuje jeden z důležitých parametrů pro hodnocení vnitřního prostředí především v souvislosti s nervosvalovou dráždivostí a posuzováním funkčních změn metabolismu kostního systému.
DOPORUČENÍ
Jak se připravit na odběr?
- Aby mohl odběr proběhnout hladce a bez komplikací, níže pár doporučení, které je dobré před odběrem dodržet:
- odběr je dobré provádět ráno a nalačno. Nalačno se rozumí, že cca 10 hodin před odběrem nesmíte jíst,
- po dobu lačnění nekuřte ani nepožívejte alkoholické nápoje,
- před odběrem je dobré vypít cca 0,5 litru neslazené tekutiny (např. voda, neslazený černý čaj, neochucená minerálka), abychom mohli vyloučit dehydrataci.