Léčebné lázně Bohdaneč a.s.

STANOVENÍ KREVNÍ SKUPINY + RH FAKTORU

Znalost vlastní krevní skupiny Vám může v náhlých situacích (při úrazu, operaci apod.) zachránit život.

Kromě krevních skupin lze krev rozlišit také podle takzvaného Rh faktoru, který je buď Rh+, tedy pozitivní, nebo Rh-, tedy negativní. Člověk s Rh negativní krví nesmí dostat transfuzi s Rh pozitivní krví, lidé s Rh+ ale mohou dostat krev s oběma faktory.

Objev krevních skupin je pevně spjat se jménem českého lékaře Jana Janského (1873 – 1921). Jan Janský jako první zjistil, že člověk má jednu ze 4 krevních skupin (jako první tedy popsal všechny 4 skupiny), a to na základě křížových pokusů s krevními séry.

Pokud Vás typ Vaší krevní skupiny zajímá, využijte této nabídky v rámci pobytu u nás v lázních a objednejte se na recepci Medical Wellness Clinic v pavilonu Veselý.

Po absolvování laboratorního vyšetření si v domluvený čas vyzvednete obálku s výsledkovým listem a popisem dané krevní skupiny na recepci Medical Wellness Clinic.

Máte zájem o screening? Pro objednání nebo více informací nás kontaktujte na recepci Medical Wellness Clinic v Pavilonu Veselý, na tel. 466 860 274 (všední dny 8:00 – 16:30) nebo na emailu wellness@llb.cz.

Metody a skupiny

  • Jedná se o odběr krve ze žíly na předloktí a v okolí loketní jamy. Krev slouží k diagnostickým účelům vyšetření v laboratoři.
  • Separací séra se rozumí oddělení krevní sraženiny. Krev se pro získání čistého séra centrifuguje.
  • Krevní skupiny se určují podle antigenů na membráně červených krvinek. V současné době se rozlišuje kolem 30 různých systémů krevních skupin, nejznámější je ale systém AB0, ve kterém rozeznáváme čtyři základní typy krevních skupin: A, B, AB a 0. Kromě krevních skupin lze krev rozlišit také podle takzvaného Rh faktoru, který je buď Rh+, tedy pozitivní, nebo Rh-, tedy negativní. Člověk s Rh negativní krví nesmí dostat transfuzi s Rh pozitivní krví, lidé s Rh+ ale mohou dostat krev s oběma faktory. Většina lidí (85 %) má Rh faktor pozitivní.

DOPORUČENÍ
Jak se připravit na odběr?