Léčebné lázně Bohdaneč a.s.

Město Lázně Bohdaneč

Prohlídka města 

Bohdanečský park

Bohdanečský rybník a rybník Matka

Gočárův okruh

Výletní ráj v okolí Lázní Bohdaneč

Písníky u Mělic: průzračně čisté koupaní (7 km od Lázní Bohdaneč)

Opatovický kanál (1,5 km od Lázní Bohdaneč)

Pardubice: historické centrum, unikátní zámek a další (10 km od lázní)

Výlet po Labi lodí z Pardubic (10 km od Lázní Bohdaneč)

Dostihový spolek – Velká pardubická není jediná (10 km od lázní)

Hradec Králové (21 km od Lázní Bohdaneč)

Zámek Karlova Koruna (20 km od Lázní Bohdaneč)

Hrádek u Nechanic: kousek Anglie ve východních Čechách (19 km od lázní)

Zámek Kačina (29 km od Lázní Bohdaneč)

Národní hřebčín a zámek v Kladrubech nad Labem (15 km od lázní)

Hřebčín v Kladrubech nad Labem vás uchvátí ladným propojením klasicistních budov s okolní krajinou. Areál je jedním z nejstarších hřebčínů na světě a zároveň domovem nejstaršího původního českého plemene – koně starokladrubského. Komplex hřebčína tvoří hlavní stáje, zámek a kostel. Impozantní stáje, nacházející se v bezprostřední blízkosti habsburského císařského zámku, vás oslní čistým klasicistním stylem. S chovem tu začali již v polovině 14. století a až do vzniku první republiky byl v Kladrubech císařský dvorní hřebčín, který zajišťoval koně pro císařský a královský dvůr v Praze a ve Vídni. Dnes se hřebčíně chová přibližně 500 starokladrubských bílých nebo vraných koní. Hřebčín pro svou jedinečnost získal statut národní kulturní památky.

Kunětická hora – Rumburakův hrad (12 km od Lázní Bohdaneč)

Obrázky z místního hradu nám připadají povědomé. Není se čemu divit, natáčel se tu známý seriál Arabela. Hora tvoří významný prvek krajiny v Polabí s dominujícím rozsáhlým hradním komplexem, jehož počátky spadají až do 14. století. Hrad zaujímá výjimečné místo v dějinách hradní architektury výstavbou opevnění s mohutnými zemními valy a systémem kruhových rondelů. Místo bylo osídleno již v pravěku, což dokazují rozsáhlé archeologické nálezy. Sídlo bylo v době husitských válek přebudováno a sloužilo jako strategické místo Husitů. V opravených interiérech si nyní můžete prohlédnout stálé i sezónní expozice a výstavy, v létě se tu pořádají historická, hudební a divadelní představení.

 

Perníková chaloupka (11 km od Lázní Bohdaneč)

V Rábech u Pardubic stojí Perníková chaloupka. Tento původně lovecký zámeček z roku 1882 dnes slouží jako Muzeum perníku a je tím pravým výletním místem pro všechny malé i velké, kteří stále věří na pohádky. Výstavní expozice, hravou formou představující historii perníkářského řemesla a pardubického perníku, obsahují přes tisíc perníků z celé ČR. Zajeďte sem, možná budete mít štěstí, a narazíte také na Ježibabu.

 

Třebechovické muzeum betlémů (32 km od Lázní Bohdaneč)

Víte, který betlém se jako jediný v České republice může pochlubit statutem národní kulturní památky? Správně, je to Proboštův betlém v Třebechovicích pod Orebem, jedinečné řezbářské a mechanické dílo řezbářů Josefa Probošta, Josefa Kapuciána a autora mechanismu Josefa Frimla. Betlém vznikl před více než sto lety a skládá se z dvou tisíc vyřezávaných částí. Impozantní jsou i jeho rozměry, betlém je velký téměř 6,9 x 1,9 x 2,2 metry. V současnosti v Třebechovicích najdete jediné specializované muzeum betlémů nejen v Česku, ala také v Evropě. Muzeum je otevřeno celoročně.

 

Památník bratranců Veverkových (3 km od Lázní Bohdaneč)

Bratranci Veverkovi se narodili v nedalekém Rybitví na konci 18. století. Kdo by si byl tehdy pomyslel, jak jejich vynález výrazně usnadní zemědělcům jejich lopotný život. Do té doby se k orání používaly různé nástroje, které půdu kypřily špatně a za velké fyzické námahy. Bratranci proto společně vymysleli první pluh na kolečkách, který zeminu nejen provzdušňoval, ale také obracel. Stroj nazvali „ruchadlo“ a vynález se brzy rozšířil po celém českém venkově. V Rybitví dodnes najdete rodný domek bratranců Veverkových, typickou zemědělskou usedlost s jednou obytnou místností. Na zahradě, kde bratranci poprvé s ruchadlem orali, stojí pomník s pluhem. Domek, v němž je dnes malé muzeum, je veřejnosti otevřen každou neděli od května do září.

Státní zámek Slatiňany (23 km od Lázní Bohdaneč)

V romantickém zámku na vás dýchne atmosféra pohodlné knížecí rezidence přelomu 19. a 20. století. Letní sídlo Auerspergů zaujme autentickým panským patrem s reprezentačními, společenskými a soukromými prostorami, které knížecí rodina obývala. Opravdovým unikátem je kotelna z počátku 20. století se soustavou rozvodného potrubí, originální izolací a tisícilitrovým boilerem, místní kuchyně i umývárna nádobí. V zámku dále najdete vzácnou hipologickou expozici, seznamující s historií, významem a využitím koně v lidské společnosti. Areál sídla obklopuje vzorně udržovaný anglický park s impozantní dendrologickou sbírkou.

Zámek Choltice (13 km od Lázní Bohdaneč)

Choltický zámek je mimořádný Kaplí sv. Romedia ze 17. století, která je kuriózní umístěním osmi „hlavních“ kacířů heretiků s hanlivými emblémy. Postavy Aria, Šimona Mága, Manese a Nestoria doplňují dva čeští kacíři Jan Hus a Jeroným Pražský a reformátoři Jan Luther a Jan Kalvin. Součástí prohlídky je i barokní lékárna, jídelna s obrazárnou a několik expozic. Pro nejmenší je zde připraven speciální prohlídkový okruh s expozicemi vodníků a černým divadlem. I tady pro své návštěvníky v průběhu sezóny pořádají kulturní a společenské akce jako den se zvířátky, Choltické pivní slavnosti nebo burčákové slavnosti.